Veterinární ordinace, Martinkova 5, Brno 602 00, tel. 545 210 177, 723 011 959 info@zekuvet.cz

Artróza

Nádory mléčné žlázy
Zubní kámen
Pyometra
Kastrace (sterilizace)
Vakcinační program
Průběh porodu
Artróza
Významým degenerativním onemocněním kloubů postihující psi všech plemen a věkových kategorií je ARTRÓZA. Změny probíhající na chrupavce jsou dány vlastnostmi vrozenými (stavba těla, osvalení..), ale i vlivy vnějšími (nadměrná zátěž, výživa,…). Možné jsou i záněty na chrupavce, které jsou často bolestivé.
Při všech vrozených i během života získaných onemocnění kloubů je nutné zvážit podávání chondroprotektiv, které se podílí na regeneraci kloubní chrupavky a to i v případě, kdy se klinické příznaky neprojevují. Při výskytu klinických potíží ( nechuť k pohybu, ztížené vstávání, kulhání,…) jsou změny na chrupavce již rozsáhlé a jejich zregenerování je delší a náročnější než případů bez klinických projevů.

Kloub je pohyblivé spojení kostí pomocí kloubních ploch, jejichž povrch pokrývá kloubní chrupavka. Aby byl pohyb bezbolestný, plynulý a v plném rozsahu, musí být povrch kloubní chrupavky naprosto hladký. Narušení kloubní chrupavky se děje jak vlivem přirozeného procesu stárnutí, tak i nadměrnou zátěží, úrazem či infekcí.

Péče o klouby by měla být komplexní, ať už se jedná o fázi preventivní nebo fázi terapie. Preventivní péče se však netýká jen starších zvířat. Již od štěněte je třeba dbát o pohybová aparát, zejména u štěňat velkých a obřích plemen.

U štěňat a mladých psů mají látky zajišťující prevenci v ochraně kloubů význam hlavně pro podporu vývoje a zajištění správné funkce kloubní chrupavky a pro potlačení predispozic kloubních onemocnění. V pozdějším věku během přirozeného procesu stárnutí dochází k poškození chrupavky, které je provázeno zánětem způsobující bolestivost a může dojít i k poškození okolní tkáně.

Co se týče zátěže, měla by být adekvátní plemeni, věku a aktuálnímu zdravotnímu stavu. Prvotní zátěží pro pohybový aparát a zejména klouby je vlastní tělesná hmotnost a to tehdy převyšuje-li standart. Proto by již sami majitelé měli pamatovat na prevenci spočívající v redukci a udržení hmotnosti v jejím fyziologickém rozmezí typickém pro jednotlivá plemena.

Chondroprotektiva,tedy doplněk stravy zpomalující degenerativní procesy probíhající na kloubní chrupavce, jsou účinná tehdy, není-li léčba jednosměrná.

Na našem trhu se objevilo velké množství preparátů různého složení a forem.
Při jejich výběru se poraďte s Vašim veterinárním lékařem.


© MVDr. Viera Zekuciová, info(at)zekuvet.cz