Veterinární ordinace, Martinkova 5, Brno 602 00, tel. 545 210 177, 723 011 959 info@zekuvet.cz

Nádory mléčné žlázy

Nádory mléčné žlázy
Zubní kámen
Pyometra
Kastrace (sterilizace)
Vakcinační program
Průběh porodu
Artróza
Nádory mléčné žlázy jsou po kožních novotvarech nejčastější patologické útvary. U nekastrovaných fen se pak jedná o vůbec nejčastější tumory . Nejčastěji bývá postižen 4. a 5. oddíl mléčné žlázy, přičemž z poloviny se jedná o nádory zhoubné, z 50 % o tumory nezhoubné.

Výskyt nádorů mléčné žlázy je pravděpodobně podmíněn několika faktory:

Jedinou možnou prevencí je včasná ovariohysterektomie (odnětí dělohy a vaječníků). Pro snížení rizika výskytu nádoru mléčné žlázy má význam kastrace před prvním nebo mezi prvním a druhým háráním. Kastrace po druhé říji již riziko nádoru nesnižuje.

Nádory mléčné žlázy nepředstavují jen estetický problém. Velkým rizikem při ponechání nádoru je vznik metastáz – nejčastěji v plicích, játrech a mízních uzlinách. Další komplikací může být infikování nádoru a následná sepse.

Léčbou první volby je v případě nádoru mléčné žlázy chirurgické odstranění nádoru. Rozsah zákroku určí po zhodnocení stavu zvířete veterinární lékař. Prognóza závisí na typu nádoru, přítomnosti metastáz v dalších orgánech a celkovém zdravotním stavu zvířete.

Základem pro úspěšné zvládnutí nádorů mléčné žlázy je včasná diagnostika a léčba. Proto nepodceňujte výskyt neobvyklých útvarů v mléčné žláze a včas konzultujte situaci s Vaším veterinárním lékařem.
© MVDr. Viera Zekuciová, info(at)zekuvet.cz