Veterinární ordinace, Martinkova 5, Brno 602 00, tel. 545 210 177, 723 011 959 info@zekuvet.cz

Průběh porodu

Nádory mléčné žlázy
Zubní kámen
Pyometra
Kastrace (sterilizace)
Vakcinační program
Průběh porodu
Artróza
Porod začíná otevírací fází, která trvá přibližně 12hodin (může trvat méně i více). Dochází ke změně chování: odmítání krmiva, neklid, hledání ústraní, dělání pelíšku.

Vypuzovací fáze začíná porodními stahy,. Štěňata se rodí v několika minutových až hodinových intervalech. Po objevení tmavozeleného výtoku se štěně narodí v průběhu hodiny. Pokud je tento interval delší než dvě hodiny, je nutné zavolat veterinárního lékaře.

Štěňata se rodí jak v poloze přední, tak i v poloze zadní. Po narození ze štěněte odstraníme plodový obal a protrhneme pupeční šňůru asi 4cm od pupku (v případě, že to fena neudělá sama). Štěně otřeme, vyčistíme dutinu ústní, ošetříme pupeční pahýl a vrátíme feně. Placenty odcházející po každém štěněti ( někdy mohou i dvě naráz ) odstraníme, nenecháváme je feně sežrat. Po narození posledního štěněte se fena zklidní a nechá štěňata pít.Měření tělesné teploty

12-24 hodin před porodem dochází u feny ke snížení tělesné teploty o 1°C i více. Na začátku otevírací fáze se teplota opět zvyšuje. Pro správnost je nutné měřit teplotu alespoň 2x denně.
© MVDr. Viera Zekuciová, info(at)zekuvet.cz